Witamy na stronie Ogrody Hortus
Ul. Akademicka 18/2, 95-063 Rogów
502-687-552, 601-93-90-80
Pn-Sob 08:00 - 18:00

Aranżacja ogrodów Łódź

To dość trudne pytanie, bo powiedzieć, że to po prostu ich „urządzanie” to za mało. Aranżacja ogrodów Łódź to planowanie przestrzeni, aranżacja ogrodów Łódźto przewidywanie, jakie gatunki roślin będą rosły najszybciej, a którym trzeba będzie pomagać. To wreszcie podejmowanie decyzji o tym, które rośliny mogą, a które nie powinny być z różnych względów swoimi sąsiadami.

Trochę tak, jak z aranżacją wnętrz: aranżacja ogrodów Łódź ma stworzyć spójny i efektowny obraz ogrodu. Ale przede wszystkim ma być sposobem na zapewnienie funkcjonalności całego projektu. Innym porównaniem, które pomaga uzmysłowić sobie rolę aranżacji ogrodów, jest porównanie do wizyty u fryzjera. Zakładanie ogrodu to strzyżenie, czyli przygotowanie podstawowej wersji fryzury. A aranżacja to modelowanie, czyli doskonalenie i wprowadzanie niewielkich poprawek podyktowanych indywidualnymi potrzebami.

Aranżacja ogrodów Łódź jest zajęciem trudnym. Tutaj trzeba wykazać się olbrzymią wiedzą, doskonałą znajomością wymagań poszczególnych gatunków roślin i świetna intuicją. Po co? Na przykład po to, aby przy karpowaniu bylin ocenić, która z części jest dojrzalsza, a którą należy przesadzić. Ogrodnik-aranżer musi podejmować dziesiątki decyzji, które wpływają na to, jak ogród będzie się rozwijał i jak będzie wyglądał.

Proces aranżacji ogrodów Łódź przebiega w całości „w terenie”. Bez obejrzenia ogrodu nie da się podjąć niektórych decyzji. Ogrodnictwo jesaranżacja ogrodut
dziś nauką prawie tak samo precyzyjną, jak matematyka. Ale pozostało w nim wiele ze sztuki i właśnie na tym etapie prac jest to najlepiej widoczne. W aranżacji ogrodu nie ma reguł – jest intuicja i doświadczenie.

Przesunięcie ławki lub ogrodowego fotela o metr może mieć duże skutki, jeśli chodzi o wygląd całości i szanse na przeżycie co bardziej wrażliwych gatunków roślin. Aranżacja dotyczy bowiem nie tylko samych roślin – to proces całościowy, w którym może zmienić się nie tylko wygląd. Ale i charakter użytkowy całego ogrodu, w związku z czym jest to dość ryzykowne przedsięwzięcie.

Aranżacja ogrodu wprowadza doń także określony styl – ogrody wiosenne, letnie i jesienne, angielskie, romantyczne, japońskie, tradycyjne wiejskie: te style można ze sobą łączyć, a tworzy się je nie tylko dzięki odpowiednim gatunkom roślin, ale także dzięki różnego rodzaju dodatkom, których wybór i umieszczenie ma duży wpływ na efekt pracy aranżera.

Czy można zaaranżować ogród samodzielnie?

Tak, oczywiście. Problem polega na tym, że nie mając wiedzy i doświadczenia, można wyrządzić tym ogrodowi niemałą krzywdę, ponieważ wiele samodzielnych aranżacji prowadzi finalnie do zagubienia gdzieś funkcji użytkowych albo powstania nieestetycznych zakątków, z którymi nie było wiadomo, co zrobić. Profesjonalny aranżer prowadzi prace od początku do końca, zawsze uzyskując pożądany efekt, dlatego jest to rozwiązanie, dzięki któremu oszczędza się czas, ale i – wbrew pierwszemu przeczuciu – także pieniądze i sporo pracy.

Zobacz również: Urządzanie ogrodów