Witamy na stronie Ogrody Hortus
Ul. Akademicka 18/2, 95-063 Rogów
502-687-552, 601-93-90-80
Pn-Sob 08:00 - 18:00

Projektowanie ogrodów Łódź

Projektowanie ogrodów. Dopasowujemy się do wskazówek i wytycznych naszych Klientów. Jednocześnie używając swojej wiedzy i kreatywności do stworzenia niepowtarzalnego ogrodu. Aranżujemy miejsce wypoczynku w ogrodach.

Ogród zaczyna się od projektu. Trzeba określić, jaką ilość przestrzeni faktycznie ma się do dyspozycji. Jak wygląda powierzchnia: czy trzeba dokonać prac ziemnych, czy trzeba wymienić glebę lub w inny sposób przygotować podłoże do założenia ogrodu. Następnie sporządza się plan przestrzenny, który uwzględnia między innymi miejsca do zabawy czy na ognisko. Strefę roślin wysokich, średnich i niskich, punkty czerpania wody, nanosi się też całą infrastrukturę, a więc przewody wodne i energetyczne.
Projektowanie ogrodów Łódź zwykle bazuje na gotowych zestawach roślin zestawionych z myślą o konkretnych warunkach siedliskowych. projekt ogrodu Łódź

Projektanci ogrodu to jednocześnie architekci i ogrodnicy. Planują oni wykorzystanie dostępnej przestrzeni w taki sposób, aby postała ona użyteczna, ale by jednocześnie zapewnić miejsce dla zróżnicowanych roślin. W projektowaniu ogrodu bierze się pod uwagę wiele różnych czynników, na przykład odległość od zabudowań. Zagrożenie szkodnikami lub oczekiwania co do funkcjonalności ogrodu. Dzięki czemu można odpowiednio skomponować zestaw roślin, jakie w danym ogrodzie zostaną posadzone lub posiane.

Cały projekt tworzy się dziś w specjalistycznych programach komputerowych, które pozwalają na pracę na warstwach, co jest wykorzystywane do precyzyjnego opisu wszystkich niezbędnych do wykonania prac. Co ważne, profesjonalni projektanci nie korzystają z tych samych programów, dzięki którym można samodzielnie zaprojektować ogród – oni potrzebują bardziej złożonych narzędzi, którymi amator nie będzie w stanie się wygodnie posługiwać.

projektowanie ogrodów łódźCo ważne, projekt ogrodu zawsze uwzględnia nie tylko miejsca dla roślin, ale także elementy funkcjonalne, można więc osadzić w projekcie ogrodu infrastrukturę elektryczną zasilającą pompy, oświetlenie czy inne elementy, można przewidzieć miejsce dla dowolnego typu przydomowej oczyszczalni ścieków, już na tym etapie planuje się także ścieżki, podjazdy i inne elementy o podobnym przeznaczeniu, ponieważ, mówiąc najprościej, projekt ogrodu jest szkicem, który pozwala dopasować oczekiwania do możliwości.

Dlaczego stworzenie dobrego, wręcz perfekcyjnego projektu ogrodu jest tak istotne? Dlatego, że projekt ten stanowi swego rodzaju instrukcję dalszego postępowania. Informuje on o rodzaju i kolejności niezbędnych do wykonania prac, a także mówi o oczekiwanych efektach.

Projekt ogrodu stanowi punkt wyjścia i jednocześnie punkt odniesienia – to on mówi, jak ogród będzie miał wyglądać i wszystkie późniejsze prace podporządkowane są jednemu celowi – pełnej realizacji przygotowanego projektu ogrodu.

To zresztą jest właśnie ten powód, dla którego projektowanie ogrodu najlepiej jest powierzyć profesjonalistom – tylko w ten sposób można być pewnym, że żaden z ważnych punktów nie został pominięty, projekt jest kompletny i – co jeszcze ważniejsze – możliwy do zrealizowania określonymi środkami. Projekty przygotowane samodzielnie, choć często estetycznie dobre, niestety nie są na tyle precyzyjne, aby według nich wykonywać prace aranżacyjne.

Zobacz również: Zakładanie ogrodów